Igła do znieczuleń stosowana jest zarówno w przypadku poważnych operacji, jak i drobnych zabiegów – na przykład stomatologicznych czy dermatologicznych. Głównym zadaniem znieczulenia jest to, aby pacjent w trakcie wykonywania danej czynności przez lekarza, nie odczuwał bólu.

Rodzaje znieczuleń

Istnieją trzy rodzaje znieczuleń – miejscowe, regionalne i ogólne zwane potocznie narkozą. Pierwsze z nich zapewnia bezbolesność w konkretnym miejscu wykonywania zabiegu. Dzieli się na znieczulenie powierzchniowe i nasiękowe. W przypadku pierwszego stosowane są leki w formie żelu bądź aerozolu i dotyczą zniesienia uczucia bólu, temperatury i dotyku na powierzchni skóry i błon śluzowych. Znieczulenie nasiękowe polega na ostrzyknięciu danego miejsca igłą wyposażoną w strzykawkę ze środkiem znieczulającym.

Drugi z trzech głównych rodzajów znieczuleń oprócz zniesienia uczucia bólu i temperatury może dodatkowo unieruchamiać kończyny. Polega na wstrzyknięciu leków w okolice nerwów i wyróżnia się trzy jego rodzaje – podpajęczynówkowe (podanie leków w okolice rdzenia kręgowego – niemal natychmiastowe działanie), zewnątrzoponowe (również w okolice kręgosłupa, jednak efekt pojawia się po około 20 minutach) i blokadę nerwów obwodowych (wstrzyknięcie środka znieczulającego w okolice splotów nerwowych lub pojedynczych nerwów). Znieczulenie ogólne natomiast czasowo wyłącza świadomość i czucie bólu poprzez podanie leków usypiających. Stosowane jest ono głównie w chirurgii ogólnej, podczas wykonywania operacji, w których możliwe jest zastosowanie wyłącznie tak zwanej narkozy.

specjalistyczna igła do znieczuleń – źródło: Spacemed.pl

Jakie igły stosowane są do znieczuleń?

Igły różnią się nieco od siebie w zależności od dziedziny medycyny oraz miejsca, w które mają być wprowadzane. Oczywiste jest, że nie zastosuje się identycznej do znieczulenia miejscowego w jamie ustnej oraz na przykład do regionalnego zniesienia bólu w obrębie kręgosłupa. Jednak bez względu na miejsce wprowadzania, igła do znieczuleń musi być przede wszystkim wykonana z odpowiedniego, nierdzewiejącego metalu oraz umożliwiać jak najmniej bolesną iniekcję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *